STŘEDOČESKÝ KRAJ, OKRES NYMBURK, MÍSTNÍ ČÁST OBCE DYMOKURY

Co se dělo ve Svídnici?

Stále něco nového zajímavého. Vedle tradičních akcí jako byla „Dětská dílna“, „Velikonoční tvoření „ nebo turnaj v mariáši „Svídnický betl“ přibylo i mnoho dalších nových.

Do dění v obci se zapojil i spolek Budil, jehož principálka, paní Vendulka Burger, se po zakoupení nemovitosti ve Svídnici velmi aktivně zapojila do společenského života. Snaží se především o propojení generací i různých zájmových skupin. Krásný zážitek nám tento spolek připravil při pálení čarodějnic – kouzelná férie podbarvená krásnou hudbou si nás podmanila všechny. Další zdařilá akce bylo divadelní představení pohádky „Miss Brouček“ a oslava Dne dětí.

Největší akce pak proběhla 11. 6. 2016.  Oslava 680. let od založení obce a sraz místních rodáků je již dost velkým důvodem k tomu, abychom se všichni, kdo jsme se ve Svídnici narodili, žili tu – nebo to tady máme prostě rádi – v dobré vůli sešli. Lidé, kteří se dlouhé roky neviděli, si u nás mohli posedět, popovídat. Prohlédnout výstavu snímků jak z historie obce, tak i novější obrázky, dokumentující veškerou činnost. Akce se účastnila také sestra Zdislava Nosková, která všem představila prezentací život a dílo sestry Elišky Pretschnerové. Ta ve dvacátých letech minulého století navštěvovala místní školu a později se stala významnou činovnicí františkánského řádu.

Druhým důvodem k setkání bylo 140. výročí narození našeho významného rodáka, profesora Kubálka, významného pedagoga, spisovatele a sběratele slabikářů z celého světa. I on měl Svídnici velmi rád, po celý svůj život se sem vracel a vzpomínal na své mládí, prožité u nás.

A v neposlední řadě bylo důvodem našeho setkání zrestaurování pomníku padlým v 1. světové válce, které se mohlo uskutečnit dík získané dotaci z fondu hejtmana Středočeského kraje. Ve Svídnici žijeme přítomností, ale nezapomínáme na minulost. Snažíme se uchovat v paměti ty, kteří padli v krutém válečném konfliktu. Tak jak nás ke vzpomínce vybízí nápis na pomníku – „My dali životy, vy dejte lásku!

Tím ale výčet proběhlých akcí zdaleka nekončí neboť ve dnech 17. a 18. června proběhlo Svídnické buzení – dvoudenní akce spolku Budil s divadelním představením, hudební produkcí skupiny Herky, ale třeba i s jógou. Akce proběhla v rámci projektu „Živá kronika Svídnice“, který podpořila Poštovní spořitelna prostřednictvím programu Sousedíme Si přes Nadaci VIA.

No prostě, je stále na co se těšit. A vy se také můžete přidat.
Lída Kubálková
18.06.2016 14:13:29
Luděk Beneš
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one