STŘEDOČESKÝ KRAJ, OKRES NYMBURK, MÍSTNÍ ČÁST OBCE DYMOKURY

Odhalení pamětní desky Marii Elišce Pretschnerové

     Dne 11. 11. 2017 se ve Svídnici sešli zástupci obce, občané, rodáci a příznivci Svídnice, aby byli přítomni slavnostnímu odhalení pamětní desky M. E. Pretschnerové, ženy silné víry, která se svou pracovitostí, laskavostí i statečností stala vzorem mnoha následovnicím v Kongregaci Školských sester, k nimž patřila. V roce 2001 byl v královéhradecké diecézi zahájen proces jejího blahořečení.
     Všechny milé hosty přivítala paní Jitka Benešová, jako předsedkyně Osadního výboru Svídnice a hlavní organizátorka. Poté dala slovo zástupci obce. Hlavní projev pak patřil sestře Zdislavě, pro kterou byla Eliška velkým vzorem a která s velikou úctou ochraňuje a dále předává její odkaz. Sestra Zdislava poté pamětní desku odhalila.  Posvěcení pamětní desce dal pan mgr lic. Ryszard Boćkowski, MSF.
      Program setkání pak pokračoval v kulturním sále. Při malém občerstvení, které obětavě připravily místní ženy, se ve vytopeném sále příjemně sedělo. Milým kulturním zážitkem bylo vystoupení pěveckého souboru z Rožďalovic – lidové písničky, které zazněly, potěšily mnohé z těch, kteří se jim právě ve Svídnické škole učili.
     Sestra Zdislava provázela prezentaci o životě Elišky Pretschnerové vyprávěním plným úcty a obdivu. A věřte, že by v sále bylo slyšet spadnout špendlík – tak nás svým vyprávěním zaujala. Svými vzpomínkami jí pomáhal i pan Klír, Eliščin příbuzný.
    Po skončení slavnostního programu a poděkování všem milým hostům pak následovalo neformální posezení, jehož milým hostem byla i sestra Zdislava.
    Eliška - žena silné víry, která se svou pracovitostí, laskavostí i statečností stala vzorem mnoha následovnicím v Kongregaci Školských sester, k nimž patřila. Pro svou víru byla pronásledována, vězněna – nikdy se však od víry neodvrátila, neselhala.  A přestože se Elišce dosáhlo i obrovského uznání (stala se generální představenou Kongregace), nikdy nezapomněla, na místa, kde se narodila i na místa svých školních začátků  - na Nové Zámky a Svídnici.  Pamětní deska pak nám všem bude připomínat tuto vzácnou ženu.
 
Ludmila Kubálková

Text pamětní desky: 
TUTO ŠKOLU NAVŠTĚVOVALA
Sestra M. ELIŠKA ANNA PRETSCHNEROVÁ OSF (1911-1993),
SLUŽEBNICE BOŽÍ - RODAČKA Z NOVÝCH ZÁMKŮ.
BYLA VŽDY LÁSKYPLNĚ BLÍZKÁ LIDEM
A V DOBĚ KOMUNISTICKÉHO PRONÁSLEDOVÁNÍ
PODALA KŘESŤANSKÉ SVĚDECTVÍ VÍRY A NADĚJE.
VEDLA KONGREGACI ŠKOLSKÝCH SESTER SV. FRANTIŠKA
VE SLATIŇANECH A JAKO GENERÁLNÍ PŘEDSTAVENÁ V ŘÍMĚ
13.06.2019 14:06:49
Luděk Beneš
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one