STŘEDOČESKÝ KRAJ, OKRES NYMBURK, MÍSTNÍ ČÁST OBCE DYMOKURY

Poděkování osadnímu výboru Svídnice - 680 let Svídnice

V sobotu 11. června 2016 se uskutečnilo v rámci oslav 680 let od založení obce Svídnice setkání bývalých žáků Základní školy Svídnice.

Tato škola tzv. jednotřídka, kde se v jedné třídě učili žáci od prvního ročníku do pátého ročníku, zanikla v roce 1970. Navštěvovaly ji děti ze Svídnice a nedalekých Nových Zámků. Dnes jsou tito bývalí žáci a žákyně v důchodovém věku nebo krátce před důchodem.

Oslavu zahájila před budovou bývalé školy předsedkyně osadního výboru Svídnice paní Jitka Benešová, která se organizačně nejvíce zasloužila o realizaci této akce. Poté krátce promluvila starostka obce Dymokury paní Ludmila Kubálková. Několik desítek zúčastněných občanů pak mělo možnost prohlédnout si v budově školy staré fotografie ze života Svídnické jednotřídky i fotografie ze současného života obce Svídnice. Krátce na to se začaly tvořit větší i menší hloučky bývalých spolužáků a začalo se vzpomínat.

Vzpomínalo se na vynikajícího učitele pana Václava Sobotu, který dokázal učit děti pěti ročníků najednou. Dnešním šedesátníkům se vracel do tváře dětský úsměv, když vzpomínali na klukovské války mezi „Svídničáky“ a „Novozámáky“. Vzpomínalo se na první dětské lásky a první rande v novozámecké bažantnici. Již jen s nostalgií se vzpomínalo na dávno zaniklou škvárovou pěšinku, která vedla okrajem polí. Spojovala Nové Zámky se Svídnicí a zkracovala vzdálenost mezi těmito obcemi o více jak polovinu. Vzpomínalo se i na spolužáky, kterým osud života nedopřál se dožít těchto dnů.

Chci touto cestou poděkovat všem, kteří se na přípravě této nádherné akce podíleli, a věřím, že se za nějaký čas opět sejdeme.

Za všechny žáky Nových Zámků, kteří navštěvovali Svídnickou školu.

Jan Nožička, Rožďalovice
19.06.2016 22:06:00
Luděk Beneš
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one