STŘEDOČESKÝ KRAJ, OKRES NYMBURK, MÍSTNÍ ČÁST OBCE DYMOKURY

Sváteční setkání ve Svídnici

Svátek sv. Václava se letos ve Svídnici skutečně vydařil. Sluncem prozářené odpoledně umocnilo příjemnou atmosféru setkání mnoha desítek občanů, přátel obce i absolventů zdejší bývalé jednotřídky.

Akci uspořádal místní osadní výbor, za finanční podpory obce Dymokury, u příležitosti odhalení pamětní desky významnému pedagogovi, autorovi učebnic a knížek pro děti - profesoru Josefu Kubálkovi. Vzpomínka na významného rodáka byla umístěna na budově bývalé školy, která se, dík penězům získaným z EU - programu rozvoje venkova Osa IV. – Leader – Fiche 5 – Podmínky pro volný čas (MAS Svatojiřský les, o. s.), dočkala v letošním roce „nového kabátu“ (nové fasády a oken).

Setkání zahájila kratičkým projevem paní Jitka Benešová, předsedkyně osadního výboru Svídnice. Pozdravy vzácných hostů, paní doc. RNDr. Světly Vackové, CSc., vnučky profesora Kubálka, etnografky PhDr. Jany Hrabětové, starosty obce Dymokury Mgr. Pavla Ambrože, ředitelky MZŠ Dymokury Mgr. Martínkové i PaedDr. Vladislava Veselého, zastupujícího ZŠ a MŠ Josefa Kubálka Všenory, jen umocnily milou atmosféru podzimního odpoledne.

Absolventy v sedmdesátých letech minulého století zaniklé školy pak velmi potěšila účast posledního vyučujícího na zdejší škole, dnes již devadesátiletého pana učitele Václava Soboty. Těm starším bývalým žákům udělalo radost setkání s kamarády, milá vzpomínka na školní léta.

A pak už následovala prohlídka připravených článků, učebnic, vystavených fotografií z let dávných i méně dávných a především povídání u kávy s přáteli, kteří se neviděli mnohdy desítky let. A že bylo o čem povídat, na co vzpomínat – o tom svědčí i to, že mnozí z účastníků zůstali i na večerní posezení s hudbou až do pozdních nočních hodin.

Co dodat – snad jen poděkování všem účastníkům, kteří vytvořili skvělou atmosféru i těm, kteří se podíleli na jeho přípravě.

Lída Kubálková
01.10.2013 11:04:23
Luděk Beneš
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one