STŘEDOČESKÝ KRAJ, OKRES NYMBURK, MÍSTNÍ ČÁST OBCE DYMOKURY

Svídnice zažila čarodějnice s úžasnou atmosférou

Svídnice zažila čarodějnice s úžasnou atmosférou. Sešlo se přes 90 lidí u starého bazénu. Novousedlíci se starousedlíky i chataři. 

Díky tomu, že se u nás na vesnici usídlila Budilova divadelní škola, kde se studenti učí, jak tvořit hravě, impulsivně a inspirují se vším, co je kolem nich, tedy i vesnicí a životem v ní, si připravili překvapení. A tak na naše čarodějnice zavítala jedna opravdová, nadlidské velikosti, čarodějná a nakonec hořlavá!

Studenti spolu s pedagogy tvůrci Hankou Strejčkovou a Vendulou Burger z obyčejných kartonů před našima očima vytvořili čarodějnici v nadlidské velikosti, kterou, do rytmu podmanivé hudby, manipulovalo 8 lidí. Svítily jí oči a ostatní části těla včetně kouzelného amuletu. Uměla se rozložit a zase složit, poskakovat a létat na koštěti. A přitančila k nám z dálky s poselstvím, abychom my všichni na její tělo napsali naše trápení, chmury, obavy i zlé myšlenky. Všechna tato slova pak s ní shořela. Kéž by opravdu všechna ta zloba, závist, hloupost, nemoci a mnohé další, co bylo napsáno, ze světa zmizelo. Pálení čarodějnic tak vyvrcholilo jednotou nás všech, tedy nejen přihlížením divadelní performanci s loutkou, ale i společným spálením té veliké a nadlidské, které se malé děti trochu bály. Oheň odnepaměti dává teplo, pocit bezpečí a společnou chvíli, ve Svídnici nám totéž dopřál ten čarodějný včetně divadelního zážitku. Na druhý den se studenti s výtvarnicí Hankou Voříškovou vrátili k popelu. Znovu se objevil obličej čarodějnice a kolem ní spousta malých sošek. K vidění tam budou jistě ještě několik dnů. 

Také k nám v neděli v 10 hodin zavítali výletníci ze základní školy Všenory, kteří pořádali již 3. cyklojízdu prof. Josefa Kubálka, rodáka ze Svídnice, významného pedagoga, autora učebnic a knížek pro děti. Všenorská škola nese od roku 2011 jméno našeho významného rodáka, jehož 140 výročí narození letos vzpomínáme. K delegaci pořadatelů ze Všenor se připojila i řada místních cyklistů a vyrazili poznávat krásy našeho regionu. Jejich cesta vedla přes Dymokury, Činěves a Netřebice k ZOO Chleby, poté následovala návštěva rozhledny Romanka v Hrubém Jeseníku. V Bošíně pan Mgr. Veselý vzpomněl autor knížky „Broučci“ , Jana Karafiáta, který právě zde čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Další zastavení bylo v zámeckém parku v Křinci. Přes Nové Zámky a Komárov se výprava cyklistů vrátila do Svídnice. Na závěr zavítali i do galerie vzešlé z popela, studentů Budilovy divadelní školy a po malém občerstvení byla tato milá akce ukončena. Dva dny a tolik událostí, společných aktivit a zážitků! 

Svídnice je sweet and nice (svít-and-najs). 
                           Vendula Burger
18.06.2016 14:18:24
Luděk Beneš
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one