STŘEDOČESKÝ KRAJ, OKRES NYMBURK, MÍSTNÍ ČÁST OBCE DYMOKURY

Vzpomínka na řepařskou malodrážku

Dne 12. 5. 2012 se v budově fary v Činěvsi konalo vzpomínkové shromáždění u příležitosti 110 výročí započetí její stavby.
    „Dymokurka“  - řepařská malodráha, dopravující řepu pro cukrovar v Dymokurech  z  obcí Kněžice, Záhornice, Malá Strana, Chotěšice, Kněžice, Sekeřice, Velenice a Činěves hrála ve své době důležitou roli v  rozvoji a prosperitě zdejší oblasti.
     Období jejího fungování  se snaží zmapovat skupina nadšenců z Činěvse, pod vedením pana Dandy a pana Součka. Shánějí staré fotografie, části vozíků, tratě… Svou práci prezentovali na vzpomínkové akci za účasti starostů z výše jmenovaných obcí, zástupců rodu Czerninů /jako původních majitelů/ a zástupců veřejnosti.
     Jako pamětník byl přizván i pan Josef Šimůnek, občan Svídnice, který na této trati v mládí pracoval. Spolu s dalšími pamětníky – panem Novákem, Cardou a panem učitelem Sobotou byli v Činěvsi uvítáni jako VIP hosté.
     Promítání fotografií, doprovázené průvodním slovem pana Dandy bylo na skvělé úrovni také dík ostatním členům „Společnosti činěveské historie“.  Konečným cílem je pak upravení části trati s ukázkou jednoho z vozíků , které na řepařské malodráze jezdily.
     Na závěr bych ráda uveřejnila prosbu pořadatelů. Pokud někdo z vás má doma fotografie malodrážky, případně nějaké další věci tuto drážku připomínající – poskytněte je k zaevidování.
                                                                                                                           Ludmila Kubálková
13.05.2012 17:06:03
Luděk Beneš
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one