STŘEDOČESKÝ KRAJ, OKRES NYMBURK, MÍSTNÍ ČÁST OBCE DYMOKURY

ZA PROFESOREM KUBÁLKEM

     Dne 4. 11. 2011 se naše delegace ve složení paní Jitka Benešová (člen obecního zastupitelstva obce Dymokury),  Ludmila Kubálková a Václav Kubálek ( za osadní výbor a občany obce  Svídnice), zúčastnila na pozvání pořadatelů významné akce v obci Všenory. Jednalo se o slavnostní odhalení pamětní desky  připomínající významného českého pedagoga, profesora učitelského ústavu, autora učebnic a řady vědeckých publikací Josefa Kubálka (1876 - 1968), který ve Všenorech dlouhé roky žil a pracoval.

     Důvodem k tomuto pozvání byl fakt, že pan profesor Kubálek se narodil a své dětství a mládí prožil v naší malebné obci – ve Svídnici. A nejen že tu část svého života prožil, ale velmi rád na to období vzpomínal .  Hezkou připomínkou toho jsou jeho vzpomínky, částečně využité v brožuře o Svídnici vydané při příležitosti výročí obce. Měl fenomenální paměť -  to mu pomohlo vyvolat si vzpomínky na rodnou vísku i po osmdesáti letech . Dokázal popsat celou obec, kdo ve které usedlosti žil, jak žil i drobné příhody ze života tehdejší vesnice.

     Oslava ve Všenorech se netýkala jen odhalení pamětní desky panu profesorovi, ale i položení základního kamene jeho muzea a v neposlední řadě i toho, že škola získala čestný název ZŠ Josefa Kubálka.

     Celá akce začala v 17.00 hodin. Svíčkami a lampiony ozářená budova školy, občerstvení pro příchozí v podobě koláčků, cukroví, kávy a čaje. Slavnostní projevy, vystoupení dětského folklorního souboru , účast významných hostí – prostě všechno, co k takovéto akci patří. A bylo vidět, že se celá škola na slavnost velmi pečlivě připravovala, i to,  v jaké úctě pana profesora – významného občana, velkého pedagoga a skvělého člověka chovají. Tak trochu nám to bylo i líto, u nás jsme jeho význam ještě nedocenili. Snad by bylo vhodné v jeho rodišti umístit alespoň pamětní desku, případně jiným způsobem našeho významného rodáka oslavit.

     Pořadatelé – zaměstnanci a žáci ZŠ Všenory – byli pak opravdu dokonalými hostiteli a nás přijali jako velmi milé hosty. Patří jim naše poděkování za jejich milé pozvání i za krásnou, srdečnou a dokonale připravenou akci.  A od nás , místních občanů, by bylo hezké seznámit se více s naším významným rodákem a věnovat mu více pozornosti, kterou si jistě zaslouží.

    

Ludmila Kubálková

   

 

06.11.2011 14:14:48
Luděk Beneš
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one