STŘEDOČESKÝ KRAJ, OKRES NYMBURK, MÍSTNÍ ČÁST OBCE DYMOKURY

Svídnická škola

Roku 1873 byla založena první Svídnická škola, zřízena v domku č.p. 32, kde se vyučovalo do r. 1885-86. Roku 1885 byla postavena nová škola na místě bývalé pastoušky. Z bývalé školy byl postaven byt pro správce školy. Roku 1911 byla provedena přístavba bytu pro učitele. V této podobě je škola dodnes.

Prvním učitelem byl pan Jan Církva, který zde učil čtyři roky. Po něm se tu vystřídalo ještě deset učitelů. Poslední byl pan Václav Sobota, který nastoupil na školu roku 1947 a učil zde 23 let. Zdejší škola pracovala velmi úspěšně. Děti se zúčastňovali různých akcí, jak pracovních tak zábavných. Děti pořádaly divadelní představení, karnevaly, masopusty a brigády. Pan učitel Sobota během působení učil více něž 110 žáků ze Svídnice a Nových Zámků. I z takto malé jednotřídky byli žáci výborně připraveni do ZŠ Dymokury, kam odcházeli po pátém ročníku.

Pro nedostatek žáků se Svídnická škola v červnu roku 1970 zavírá a děti začínají dojíždět do MZŠ Dymokury. Budova školy se dnes využívá ke společenským účelům.

Nejvýznamnějším rodákem  naší obce je pan profesor Josef Kubálek, narozený v roce 1876 ve Svídnici č.p. 4. Po absolvování zdejší školy a učitelského ústavu v Jičíně se věnoval vyučování nejmenších dětí. Tuto praxi pak zúročil ve své další práci - věnoval se především elementárnímu vyučování, vědecké práci v této a dalších oblastech a přípravě budoucích pedagogů. Autor pedagogických publikací, autor knih pro děti a překladatel. Důraz  kladl vždy na spolupráci rodiny a školy. Při studiu metodologie elementárního čtení pak shromáždil i sbírku 2 000 slabikářů z celého světa (dnes je tato údajně největší sbírka na světě uložena v Památníku národního písemnictví v Praze). Sám byl také autorem dvou českých slabikářů. Ačkoli velkou část svého života prožil jinde, na svou rodnou obec nikdy nezapomínal, často ji navštěvoval a setkával se rád s místními občany. Rád se toulal po okolí, vzpomínal na dětství. Poslední léta prožil ve Všenorech, zde také v roce 1968 zemřel (pohřben na hřbitově na Karlštejně).

V roce 2013 byla slavnostně odhalena na budově bývalé školy č.p. 32 pamětní deska profesora Josefa Kubálka.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one